I Miejsce w Konkursie Starostwa Powiatowego w Kielcach pt. „Dla Ziemi, dla siebie”.

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

Konkurs został przeprowadzony w ramach XVI edycji programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pt. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2019/2020. Na konkurs wpłynęło 96 zabawek, z czego 33 z oddziałów przedszkolnych i klas „0” oraz 63 ze szkół podstawowych klas I-III.

Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością. Z plastikowych opakowań, folii, puszek, kartonów, nakrętek, kapsli powstały lalki, samochody, domki, zamki, kuchenki, roboty, gry planszowe, a nawet postacie z bajek. – Rozmawiam z uczniami na temat ekologii i surowców wtórnych. Na lekcjach wykorzystujemy nakrętki od butelek jako liczmany. Dzieci z radością wykonywały pracę konkursową. Była to dla nich zabawa. Pamiętały, aby przynieść potrzebne materiały z domu – mówiła Marta Piekarska, wychowawczyni klasy III ze Szkoły Podstawowej w Zaborowicach. – Bardzo nam się podobało robienie wózka. Wiemy też jak segregować śmieci – powiedziały Amelka i Nikola ze szkoły w Zaborowicach.

Głównym celem konkursu było zrozumienie idei recyklingu. - Mam nadzieję, że przynosząc surowce wtórne do ich wykonania, poznaliście znaczenie słowa recykling oraz kolory pojemników na odpady. Na pewno wasi opiekunowie i nauczyciele opowiedzieli wam, jakie korzyści dla środowiska płyną z zastąpienia jednorazówek opakowaniami wielokrotnego użytku.  Na przykład plastikowy kubek wyrzucony do lasu rozkłada się około 400 lat, plastikowa torba od 10 do 1000 lat, a plastikowa butelka ok. 450-500 lat. Jestem bardzo zadowolony, że zainteresowanie powiatowym programem edukacji ekologicznej nie słabnie i rośnie nam nowe pokolenie wrażliwe oraz odpowiedzialne za stan środowiska – mówił Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

W wręczeniu nagród uczestniczył także  przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci zabawek edukacyjnych, puzzli, gier, pomocy naukowych.

Klasa 3 pod opieką wychowawczyni- Ewy Martin zajęła 1 miejsce. Uczniowie wspólnie przygotowali grę planszową „Eko-ZOO”, na której znalazły się zwierzęta z różnych kontynentów. Wszystkie elementy gry wykonane były z surowców wtórnych- kartonu, papieru, tworzyw sztucznych, metalu, drewna itp.

Otrzymaliśmy nagrody o wartości 2000zł. Są to: gry planszowe, gry dydaktyczne, plansze, sprzęt sportowy, artykuły kreatywne, pomoce dydaktyczne.

W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli: Mikołaj Porzuczek z kl.3 i wychowawczyni - Ewa Martin

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie