Szkoła Przyjazna Pszczołom

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

SZKOŁA PRZYJAZNA PSZCZOŁOM

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworzni otrzymała certyfikat „Pszczoły - nasi mali przyjaciele - szkoła przyjazna pszczołom”.

Dnia 14 stycznia 2022r. zorganizowano w naszej szkole warsztaty pszczelarskie w edycji zimowej pt. „Jak zimują pszczoły?”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas 1-5.

Pszczelarz, pan Rafał, w interesujący sposób opowiadał o życiu pszczół i ich zwyczajach. Dzieci zobaczyły, jak wygląda pszczoła, w jaki sposób zdobywa pożywienie i w jaki sposób zapyla kwiaty.  Zobaczyły dawny ul i ule współczesne, dowiedziały się, na czym polegała w przeszłości praca  bartnika i  współczesnego pszczelarza. Przekonały się, jak wygląda robotnica, truteń i pszczela królowa oraz jakie funkcje pełnią w pszczelej rodzinie. Dzieci zobaczyły narzędzia pracy i strój pszczelarza, a nawet mogły się ubrać w pszczelarski kombinezon. Zajrzały do wnętrza pustego ula, zobaczyły ramki z miodem, dowiedziały się, w jaki sposób pszczelarze pozyskują miód. Największą atrakcją spotkania był zimowy ul pełen żywych pszczół. Uczniowie z dużym zaciekawieniem obserwowali je przez szklaną szybę, szukali pszczelej królowej i przekonały się na własne oczy, w jaki sposób zimują te pożyteczne owady. W części praktycznej warsztatów uczniowie oglądali wosk, węzę i własnoręcznie wykonywali woskowe świeczki. Najaktywniejsi uczniowie, którzy najlepiej odpowiadali na pytania i mieli największą wiedzę o życiu pszczół, otrzymali wytapiane woskowe świece w kształcie aniołków. Przywiezione przez pana Rafała woskowe świece zachwycały wymyślnymi kształtami i pięknym zapachem. Równocześnie dzieci dowiedziały się, że takich świec używano w przeszłości do oświetlania pomieszczeń.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał mały słoiczek miodu, a przy okazji poznał inne pszczele produkty i dowiedział się, dlaczego tak dobrze wpływają na nasze zdrowie. Ponadto pszczelarz wyjaśnił, jak zachowywać się, kiedy koło nas lata lub na naszym ramieniu usiądzie pszczoła i dlaczego nie wolno im przeszkadzać. Pokazał, jak bezpiecznie usuwać żądło i jak złagodzić skutki użądlenia. Na zakończenie każdy otrzymał „Dyplom Małego Pszczelarza”.

Po tak bogatym w informacje spotkaniu jego uczestnicy potrafili wyjaśnić zwrot „pracowity jak pszczoła”.  Zrozumieli, jak ważne są pszczoły w naszym życiu i dlaczego warto im pomagać. Po pełnym wrażeń spotkaniu uczniowie i nauczyciele mogli kupić miód z pasieki naszego gościa. Był tak pyszny, że rozszedł się jak świeże bułeczki. Uczniom bardzo podobały się zajęcia, długo jeszcze rozmawiali o tym, co mogli zobaczyć, wąchali woskowe świece, smakowali miód. W całym pomieszczeniu długo unosił się miodowy zapach woskowych świeczek.

Warsztaty zorganizowała  wychowawczyni klasy 2 p. Ewa Martin.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie