#LaboratoriaPrzyszłości Sprawozdanie z Projektu Rządowego „Laboratoria Przyszłości” za miesiąc listopad 2022r.

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

#LaboratoriaPrzyszłości Sprawozdanie z Projektu Rządowego „Laboratoria Przyszłości” za miesiąc listopad 2022r.

W miesiącu listopadzie regularnie odbywały się zajęcia z wykorzystaniem sprzętu i urządzeń z projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Przedstawiamy nasze sprawozdanie wraz z wykazem zajęć jakie odbyły się w poszczególnych tygodniach listopada 2022r. (łącznie odbyło się 12 zajęć).

W tym miesiącu wielką kreatywnością wykazali się uczniowie świetlicy szkolnej, którzy pod kierownictwem Pani Jolanty Kuzi wykonali piękne prace ręczne w postaci zasłon uszytych do szkolnego teatrzyku.  Zajęcia te przebiegały następująco:

W dniach 21, 25, 29, 30 listopada 2022r. grupa uczniów z klasy drugiej i klasy trzeciej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości doskonaliła swoje umiejętności szycia z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. 

21.11. 2022r.

Na początku zajęć nauczyciel przedstawił dzieciom, czym będą się zajmowali na najbliższych zajęciach. Pani Jola przedstawiła dzieciom plan pracy na najbliższych kilka dni, uczniowie wspólnie z nauczycielem mieli wykonać piękne zasłony do szkolnego teatrzyku. Tego dnia uczniowie skupili się na wykonaniu projektu zasłonek. Spośród wielu wzorów uczniowie wyodrębnili podstawowe cechy kurtyny teatralnej i wspólnie wykonali projekt zasłon.

25.11.2011r.

Tego dnia dzieci skupiły się na doborze odpowiedniej tkaniny, która miałaby posłużyć do uszycia zasłon. Nauczycielka przygotowała dla uczniów różnorodne tkaniny. Materiały miały różne faktury i kolory, uczniowie musieli dobrać odpowiedni materiał, który wykorzystają do przygotowania swojej pracy. Następnie uczniowie pod kierownictwem nauczyciela wykonali szablon zasłon, który miał być odrysowany na materiale. Uczniowie uczyli się odmierzać materiał oraz z pomocą nauczyciela wykroili wzór na zasłonę.

29.11.2022r.

Nauczycielka wyjaśniła, jak posługiwać się maszyną do szycia, omówiła jej podstawowe funkcje, pokazała najprostsze ściegi. Następnie przyszedł czas na wykorzystanie naszego sprzętu, uczniowie według ustalonej kolejności, próbowali najpierw na dowolnym skrawku tkaniny zapoznać się z techniką szycia. Uczniowie szyli ściegiem prostym oraz stebnowali brzeg tkaniny. 

30.11.2022r.

Na kolejnych zajęciach uczniowie wykonali pod nadzorem nauczyciela prace wykończeniowe. Wszystkie dzieci biorące udział w zadaniu miały możliwość zapoznania się z pracą maszyny do szycia i wypróbowania jej w praktyce. Uczniom sprawiło wiele radości to, że samodzielnie mogli szyć na maszynie. Jednak największe wrażenie wywołał efekt końcowy. Dzieci uszyły piękne, bordowe zasłony do szkolnego teatrzyku. Zasłony zostały powieszone w naszym teatrzyku i są podziwiane przez wszystkich odwiedzających świetlicę szkolną.

Zajęcia te odbywały się na świetlicy pod nadzorem Pani Jolanty Kuzi. Dzieciaki mimo niskiego wieku spisały się wzorowo, większość z nich nie miała wcześniej do czynienia z maszyną do szycia.

Dzięki projektowi #Laboratoria Przyszłości dzieci mogły się zapoznać z obsługą maszyny oraz z możliwościami jej wykorzystania. Dzieci pokonały barierę pracy ze sprzętem i po kolei wypróbowywały swoje możliwości podczas szycia, wyniki były zadowalające.

Nasze przedszkolaki upiekły przepyszne babeczki o różnych smakach: czekoladowe i czekoladowo waniliowe. Do upieczenia tego smacznego deseru wykorzystano piekarnik. Najpierw przedszkolaki musiały odmierzyć potrzebne składniki, wymieszać produkty sypkie i płynne, następnie je ze sobą połączyć, by na koniec wlać przygotowane ciasto do foremek.  Potem nastąpiło pieczenie babeczek. Po niecierpliwym wyczekiwaniu na wystudzenie słodkości wreszcie nastąpiła wspólna degustacja. Przedszkolakom bardzo smakowały przygotowane przez nich słodkości.

Klasa III z wychowawcą Panią Ewą Martin wykonała 07.11.2022r. „Piękne flakoniki z masy solnej.” Po wymieszaniu odpowiednich proporcji mąki, soli, maki ziemniaczanej i wody uczniowie wyrobili ciasto na masę solną. Następnie każdy uczeń otrzymał słoik, który miał zamienić się we flakon. Uczniowie pracowali przy swoich stanowiskach, starannie oblepiali słoiki masą oraz wykonywali na nim różne ozdoby również z masy solnej. Dzieci wykorzystały w swojej pracy: deseczki, wałki do formowania masy, są to sprzęty zakupione z Projektu Laboratoria Przyszłości. Flakony po wyschnięciu były malowane farbami akrylowymi.  Prace zaskakiwały oryginalnością i sposobem wykonania.

Klasy starsze w tym klasa VI zajmowały się również wykonaniem słodkich wypieków, użyły do swojego ciasta niestandardowych produktów takich jak np. marchewka, a wyglądało to następująco.

W dniu 14 listopada 2022r. klasa VI wraz z wychowawcą p. Renata Mazur oraz p. Magdaleną Ogonowską upiekli pyszne ciasto marchewkowe z użyciem Thermomixa. Uczniowie przynieśli produkty: marchew, pomarańcze, olej, mąka, jajka, cukier, proszek do pieczenia, soda, cynamon, sól. Marchewka została przez uczniów obrana ze skórki, następnie drobno pokrojona w thermomixie, połączona ze wszystkimi składnikami również w thermomixie i zostało wyrobione piękne ciasto. Każdy uczeń włączył się do pracy. Śledząc kolejne kroki przepisu wyświetlane na sprzęcie. Gotowe ciasto zostało przełożone do 2 foremek wyłożonych pergaminem i włożone do pieca na 75 minut. Po upieczeniu uczniowie wyjęli ciasto z pieca do wystygnięcia. Po 1 godzinie ciasto zostało pokrojone i uczniowie mogli je skonsumować. Ciasto marchewkowe wyszło nam wysokie, wilgotne i puszyste. Było bardzo smaczne.

Wszystkie wyżej wymienione zajęcia mogły się odbyć dzięki sprzętom zakupionym z Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości.

Sprawozdanie

 

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie