#LaboratoriaPrzyszłości Sprawozdanie z Projektu Rządowego „Laboratoria Przyszłości” za miesiąc kwiecień 2023r.

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

#LaboratoriaPrzyszłości Sprawozdanie z Projektu Rządowego „Laboratoria Przyszłości” za miesiąc kwiecień 2023r.

Poniżej przedstawiamy wykaz zajęć jakie odbyły się w poszczególnych tygodniach kwietnia (łącznie odbyło się 9 zajęć). Miesiąc kwiecień obfitował w zajęcia promujące zdrowy styl odżywiania. Realizację tych zajęć umożliwiły sprzęty zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Jako pierwsze przedszkolaki zajęły się wykonaniem pysznych soków.

Dnia 5 kwietnia nasze przedszkolaki z grup: „Tygryski”, „Sówki” oraz „Żabki” w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości, przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej wspólnie z wychowawcą p. Dianą Przepiórą, p. Agnieszką Jarosińską oraz p. Magdaleną Ogonowską przygotowały pyszne i zdrowe soki pomarańczowe. Dzieci pełne zaangażowania wrzucały owoce do wyciskarki i po chwili delektowały się pysznym smakiem soku bez dodatku cukru i bez konserwantów. Natomiast piękne kubki z motywem dziecięcym sprawiły, że sok został wypity do ostatniej kropli.

Klasa VI w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości przygotowała zdrowe, owocowe soki z takich owoców jak: jabłka, pomarańcze oraz banany. Uczniowie na początku zajęć zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa panujących w pracowni kulinarnej. Przypomnieli sobie zasady korzystania i obsługi takiego urządzenia jak wyciskarka wolnoobrotowa. Wspólnie z nauczycielem przygotowali owoce do wykonania soku. Uczniowie pracowali w grupach zadaniowych z których każda odpowiadała za inną czynność. Wywiązali się ze swego zadania doskonale, przyrządzając po raz kolejny wykwintne soki ze świeżych owoców. Walory smakowe tych napojów mogli docenić po raz kolejny zarówno uczniowie jak i nauczyciele naszej szkoły.

Podczas zajęć rewalidacyjnych z uczniem klasy VI zrealizowane zostały zajęcia praktyczne, rozwijające sprawności manualne oraz umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Uczeń na początku przygotował owoce do wykonania soku. Chłopiec zapoznał się także z obsługą urządzenia, które wykorzystywane było w trakcie zajęć. Po wykonaniu pysznego soku odbyła się degustacja. Uczeń poczęstował sokiem osoby dla niego ważne. Sprzęt wykorzystany podczas zajęć został zakupiony z projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

Podczas zajęć świetlicowych grupa uczniów klas I-III pod nadzorem p. Jolanty Kuzi po raz kolejny wykorzystała swoje umiejętności krawieckie. Dzieci tym razem miały za zadanie wykonanie kotylionów na święta majowe. Prace zaczęto od wycięcia odpowiedniej długości wstążek: białej i czerwonej dla każdego dziecka, następnie po kolei każdy uczeń zszywał z pomocą nauczyciela obydwie wstążki, a końcowym etapem było łączenie i marszczenie, dzięki któremu formowały się kwiatuszki na wzór kotylionu. Dzieci były bardzo zadowolone z efektu swojej pracy. Uczniowie mogli również wykonać kotyliony dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Zajęcia mogły się odbyć dzięki sprzętom zakupionym z projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

Dnia 18 kwietnia podczas lekcji wychowawczej w klasie IV odbyły się kolejne zajęciach w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Tym razem dzieci próbowały tkać na krosnach. Najpierw nauczyciel zapoznał dzieci z budową tych narzędzi tkackich, potem pokazał w jaki sposób się na nich pracuje, a następnie uczniowie w parach próbowali przekładać kolorowe włóczki. Na początku było trochę zamieszania i pytań, ale później dzieciom szło coraz lepiej. Zajęcia bardzo spodobały się czwartoklasistom, na kolejnych będą mogli dokończyć zaczęte dywaniki i makatki.

Klasa pierwsza wykonała w tym miesiącu wyjątkowe wypieki. Na początku zajęć uczniowie wypowiadali się na temat zdrowego odżywiania i poszanowania żywności. Kolejnym etapem było wprowadzenie przez nauczyciela hasła przewodniego lekcji: „Nie marnujemy jedzenia”. Następnie dzieci wyszukiwały i tworzyły nowe przepisy z wykorzystaniem pozostałych produktów. Po części teoretycznej pierwszaki wraz z p. Małgorzatą Białacką przeszły do działania. Uczniowie wykorzystali resztki jedzenia w postaci czerstwych bułek i wspólnie z nauczycielem wykonali ciasto w urządzeniu THERMOMIX. Wychowawca wyjaśnił dzieciom działanie urządzenia, jego przydatność i funkcje odnajdywania przepisów. Następnie przygotowane ciasto i babeczki znalazły się w piekarniku. Po wystudzeniu gotowe wypieki mogły zostać skonsumowane. Pierwszakom bardzo podobała się taka lekcja.

 

 

 

 

 

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie