Europejski Tydzień Sportu w naszej szkole

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

W dniach 20-27 września 2019r. w Zespole Placówek Oświatowych w Jaworzni obchodziliśmy „Tydzień dla zdrowia” w związku z Europejskim Tygodniem Sportu. Zainaugurowaliśmy go 20 września na pikniku rodzinnym z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka, które corocznie jest obchodzone w naszej szkole we wrześniu. W pikniku uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, przedstawiciele Rady Gminy i władze gminne na czele z wójtem gminy Piekoszów Zbigniewem Piątkiem. W pikniku uczestniczyły całe rodziny, również seniorzy oraz uczniowie z orzeczeniami o niepełnosprawności. Rodzice przygotowali stoliki, ławeczki, palety z kocami, piekli z dziećmi kiełbaski. Pieczone w ognisku ziemniaki smakowały wyśmienicie. Każda klasa w trakcie pikniku prezentowała zrobiony przez siebie plakat o zdrowym odżywianiu – w języku polskim i angielskim i śpiewała piosenkę. Można było pobawić się na placu zabaw, na szkolnym boisku grano w piłkę, a na łące za szkołą nie brakowało chętnych na przejażdżkę na koniach. Na zakończenie pikniku wraz z przedstawicielami 13 Pułku Rekonstrukcji Ułanów Wileńskich, których gościliśmy u nas, wszyscy śpiewali piosenki legionowe. Jak co roku piknik był okazją do integracji społeczności lokalnej i propagowania aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

W poniedziałek 23 września odbywały się rozgrywki w piłkę nożną chłopców (klasy 5a, 5b i 6), koszykówkę (dziewczęta z klas 7 i 8) oraz mecz siatkówki uczniowie kontra nauczyciele. Rozgrywki budziły wiele emocji, swoje reprezentacje zaciekle dopingowali uczniowie z klas starszych i pracownicy szkoły. Zorganizował je nauczyciel w-f, instruktor gier zespołowych, Edward Guzy. Rozgrywki takie odbywają się w naszej szkole z okazji dnia sportu, dnia dziecka, święta wiosny. Są wydarzeniem cyklicznym, w którym uczestniczą uczniowie klas starszych, także ci z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Sposobem na zdrowie i aktywną rekreację są także spacery w najbliższej okolicy szkoły, które odbywają się cyklicznie w przedszkolu i klasach młodszych. Także 24 września w ramach zajęć uczniowie klas 1-3 wybrali się na spacery w okolicy szkoły. Przy okazji obserwowali zmieniającą się jesienną przyrodę, podpatrywali zwierzęta, biegali, skakali, bawili się w podchody. Niektórzy po spacerze mieli jeszcze siłę, aby zagrać w dwie piłki nad siatką. W spacerach, czyli w najprostszej formie aktywności fizycznej cyklicznie uczestniczą wszyscy uczniowie, także ci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Bo nawet najmłodsi wiedzą, że ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pogody jest dla zdrowia bardzo ważny.

W środę 25 września wszyscy uczniowie klas 1-3 wysłuchali prelekcji pani pielęgniarki Lucyny Słaby o tym, jak dbać o zdrowie. Dzieci dowiedziały się, które produkty i potrawy są korzystne dla zdrowia, a które mu szkodzą. Poznały znaczenie profilaktyki- szczepień, wizyt u dentysty, utrzymywania higieny oraz codziennej porcji ruchu dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, przy każdym pytaniu las rąk podniesionych w górę wskazywał, że dzieciaki dobrze znają zasady zdrowego trybu życia. Prelekcje takie odbywają się w naszej szkole corocznie.

Tego samego dnia aktywny tor zabaw zorganizowała dla swoich podopiecznych szkolna świetlica. Wychowawcy świetlicy- p. Renata Krzysiek- Nowakowska i Justyna Liber-Opałko zorganizowały dla dzieci zabawy i konkurencje zręcznościowo- zwinnościowe. Było kręcenie kółkiem hula-hop, skoki przez skakankę, przewlekanie się przez szarfę, rzuty piłką do celu. Zabawy te dobrze wpłynęły na kondycję dzieci i pokazały, że nawet na małej powierzchni można aktywnie spędzać czas i dobrze się bawić.

W czwartek 26 września pierwszoklasiści uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach tanecznych. Pod okiem wychowawczyń- p. Małgorzaty Białackiej, Urszuli Ząbek i Doroty Wsół doskonaliły kroki poloneza, który zaprezentują wszystkim z okazji ślubowania. Zajęcia taneczne odbywają się od września tego roku i uczestniczą w nich dzieci z klas pierwszych, także te z orzeczeniami o niepełnosprawności.

W związku z Europejskim Tygodniem Sportu w dniach 24 i 27 września 2019 r. odbył się turniej tenisa stołowego przeznaczony dla dziewcząt z klas piątych i młodszych Szkoły Podstawowej w Jaworzni. Najlepiej zaprezentowała się w nich Julia Soja, zwyciężczyni zawodów. Drugie miejsce wywalczyła Amelia Durlik a trzecie Emilia Bębacz. Czwartą lokatę zajęła Alicja Majchrzyk. Zawody przygotował i przeprowadził instruktor tenisa stołowego Dariusz Kwiatkowski. Turnieje tenisa stołowego odbywają się w naszej szkole cyklicznie. Nie biorą w nich udziału wszyscy uczniowie.

„Tydzień dla zdrowia” był w naszej szkole okazją do promowania aktywności fizycznej w różnej postaci oraz rekreacji ruchowej, wiedzy na temat zdrowia i zdrowego trybu życia.  W jego obchody włączyła się cała społeczność szkolna.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie